RESULTATER UKE 28

RESULTATER UKE 28

11.07.22: U-24 liga Polen , WTS Sparta Wroclaw U-24 - Stal Gorzow U-24

Resultater: 

  Wroclaw U-24      50
9 Nick Skorja231d2311
10 Lukas Baumann23231*2*13+2
11 Sandro Wassermann1*01-- 1+1
12 Dawid Rybak0---- 0
13 Bartolomiej Kowalski1131*2311+1
14 Mateusz Panicz01*1-- 2+1
15 Michal Curzytek1d32*2* 8+2
16





 0
  Stal Gorzow U-24      40
1 Daniel Klima33131 11
2 Anders Rowe32*310 9+1
3 Mathias Pollestadt1*230 6+1
4 Mateusz Bartkowiak----- 0
5 Wiktor Jasinski2*d2d- 4+1
6 Jakub Stojanowski2*30-- 5+1
7 Oskar Hurysz03201 6
8 Oskar Paluch0200- 2


12.07.22: U-24 liga Polen , Stal Gorzow U-24 - GKM Grudziadz U-24

Resultater: 

  Stal Gorzow U-24      55
9 Wiktor Jasinski331*32* 12+2
10 Mateusz Bartkowiak----- 0
11 Anders Rowe 131*33 11+1
12 Daniel Klimau2*20- 4+1
13 Mathias Pollestad3021*N 6+1
14 Oskar Hurysz2*w1*-- 3+2
15 Jakub Stojanowski3213- 9
16 Oskar Paluch31222* 10+1
  Grudziadz U-24      34
1 Kacper Pludra23323w13
2 Rasmus Pedersen1*10--
2+1
3 Seweryn Orgacki010-- 1
4 Marius Hillebrand2031*w 6+1
5 Emil Breum223w0w7
6 Wiktor Rafalskid1*0-- 1+1
7 Kacper Lobodzinski1021- 4
8





 0


13.07: Allvenskan Sverige,  Griparna - Valsarna 

Resultater: 

  Griparna      41
1 Anton Karlsson02102 5
2 Silas Hoegh21*31007+1
3 Peter Ljung2R213311
4 John LindmanF11*N1 3+1
5 Kim Nilsson23323215
6 Theo Bergkvist000NN 0
7 ----- 0
  Valsarna      37
1 Victor Palovaara32*231 11+1
2 Jesse Mustonen131*30 8+1
3 Philliph Hellström-Bangs32211
9
4 Lasse FredriksenR1*02*2 5+2
5 Antonio Lindbäck33323
14
6 Rasmus Broberg1F000 1
7 ----- 0


16.07.22: 2.liga Polen , Budmax-Stal Polonia Pila - SpecHouse PSZ Poznan

Resultater: 

  Pila      39
1 Artur Mroczka13w30310
2 Lars Skupienu0--- 0
3 Marcin Jedrzejewski32031
9
4 Tomas Orwat1*0N3105+1
5 Matic Ivacic22312313
6 Kacper Makowskiw10--
1
7 Marcin Ogrodnik1ww- - 1
8       0
  Poznan      50
9 Rune Holta2332- 10
10 Kevin Fajfer012*2- 5+1
11 Robert Chmiel0123- 6
12 Kacper Gomolski2*31*1*-
7+3
13 Jonas Seifert-Salk321*w-
6+1
14 Olivier Buszkiewicz2*3222 11+1
15 Kacper Grzelak31*w01*
5+2
16       0


16.07.22: Championship, Leicester Lions - Edinburgh Monarchs

Resultater:

  Scunthorpe       51
1 Ryan Douglas1*22*33314+2
2 Simon Lambert21*1*32*110+3
3 Kasper Andersen (G)1111- 4
4 James Wright03323 11
5 Jake AllenR/RR/RR/RR/R- 0
6 Connor Coles000-- 0
7 Zaine Kennedy3231-
5+1
  Edinburgh      39
1 Sam Masters3R---
3
2 Lasse Fredriksen0221005
3 Kye Thomson311-- 5
4 Paco Castagna2*R01*- 3+2
5 Josh Pickering33232215
6 Jacob Hook200-- 2
7 James Sarjeant1*002-
3


Kilde: sportowefakty.wp.plbritishspeedway.co.uksvemo.se

Bilde: Anna Klopocka/TZ Ostrovia

Image
© 2008 - 2023 SpeedwayNorge no. En del av Speedway Consult AS.